[Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ

Περισσότερα
01/04/2019 22:08 #349 από Mpyromaxos
[Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ δημιουργήθηκε από Mpyromaxos
Battle of Sphacteria 425 BC

[img


Αυτή ήταν η δημιουργία μου για το Διεθνή διαγωνισμό

The Colossal Battle Contest V for the category CBC V - Dread Ambushers Category

[img


Που διοργάνωσε το InnovaLUG: LEGO Users Group ένα από τα κορυφαία στο κόσμο, και έτρεξε ο καταπληκτικός Mark of Falworth , Top στη κατηγορία του και πρωτοπόρος σε πάρα πολλά στη διεθνή κοινότητα των Lego.
Με χορηγούς την Lego, Brickwarriors και με πολύ δυνατά δωράκια!
Και τελικά πήρα τη 3η θέση αλλά επέλεξα το πρώτο δώρο :P μιας και o πρώτος και ο δεύτερος ήταν δημιουργοί από το innova lug.
Αποτελέσματα: CBC V Results

Το story λοιπόν τώρα για το moc.. το οποίο τροποποιήθηκε για να μπορεί να κολλήσει στο διαγωνισμό.. μιας και το θέμα ήταν "Αιφνιδιαστική επίθεση"

Επέλεξα να δημιουργήσω μια μεγάλη μάχη από τον Πελοποννησιακό Πόλεμο ανάμεσα στην Αθήνα και Σπάρτη..
Μια μικρή δύναμη του σπαρτιατικού στρατού κόπηκε από τον κύριο στρατό της Σπάρτης από τον αθηναϊκό στρατό και το ναυτικό τους, στο νησί της Σφακτήριας.
Οι αθηναϊκές δυνάμεις κατορθώνουν να ανέβουν στο νησί μετά από μια αιφνιδιαστική επίθεση.. αναγκάζοντας τους Σπαρτιάτες να παραδοθούν!
Είναι μία από τις λίγες φορές που ένας Σπαρτιατικός στρατός παραδόθηκε και δεν αγωνίστηκε μέχρι θανάτου.


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


[img


Ιστορία

Η Μάχη των Σφακτηρίων ήταν μια χερσαία μάχη του Πελοποννησιακού Πολέμου, που έγινε το 425 π.Χ. μεταξύ Αθήνας και Σπάρτης.
Μετά τη Μάχη της Πύλου και τις επακόλουθες ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις οι οποίες απέτυχαν, αρκετοί Σπαρτιάτες έμειναν στο νησί της Σφακτήριας
Μια δύναμη κάτω από τον Κλέων και τον Δημοσθένη με μεγάλη δύναμη αποβιβάστηκε στο νησί σε ένα ασθενώς υπερασπιζόμενο σημείο του.
Οι Αθηναίοι κατακλύζουν τις παραθαλάσσιες άμυνες και μετακινούνται στο εσωτερικό, παρενοχλούν τους Σπαρτιάτες με ρίψης φωτιάς όποτε προσπαθούν να αντεπιτεθούν
στους Αθηναίους οπλίτες.
Οι Σπαρτιάτες υποχώρησαν στο βόρειο άκρο του νησιού και κλείστηκαν πίσω από τις οχυρώσεις τους, αλλά όταν ο Μεσσήνιος στρατηγός πέτυχε να φέρει τα στρατεύματά του μέσα από το φαινομενικά αδιάβατο έδαφος από πίσω τους, οι Σπαρτιάτες παραδόθηκαν..

Η σύλληψη πάνω από 292 Σπαρτιατών (120 εκ των οποίων ήταν Όμοιοι ) από την Αθήνα άλλαξε ριζικά την ισορροπία δυνάμεων στον πόλεμο..

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη μάχη μπορείτε να βρείτε στους ακόλουθους συνδέσμους.
Wikipedia Hellenic
Hellinon.net

Ευχαριστώ πολύ!
Σχόλια και εντυπώσεις θα εκτιμηθούν όπως πάντα! :cheer:

Give me beer or give me death..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BoBKiD, Paintballman, Ardohoth, Giggs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/04/2019 06:09 #350 από Paintballman
Απαντήθηκε από Paintballman στο θέμα [Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ
Organiazed chaos!! Απόλαυση να κάθεσαι και να ψάχνεις τις λεπτομέρειες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mpyromaxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
02/04/2019 06:55 #356 από PantelisM
Απαντήθηκε από PantelisM στο θέμα [Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ
Απο τα αγαπημένα μου θα ήθελα να το δω πραγματικά απο κοντά αυτο το moc...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mpyromaxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/04/2019 07:46 #372 από Giggs
Απαντήθηκε από Giggs στο θέμα [Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ
Απλα φανταστικο φιλε.μου!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mpyromaxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/04/2019 13:32 #379 από Mpyromaxos
Απαντήθηκε από Mpyromaxos στο θέμα [Moc] ΕΝ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ 425 ΠΧ

Paintballman έγραψε: Organiazed chaos!! Απόλαυση να κάθεσαι και να ψάχνεις τις λεπτομέρειες

Ναιιιι!!! Από τα πιο προσεγμένα μου μοκ ιστορικά και εμφανισιακά!! :lol: :lol:

PantelisM έγραψε: Απο τα αγαπημένα μου θα ήθελα να το δω πραγματικά απο κοντά αυτο το moc...

Στις επικείμενες εκθέσεις ή άμα κατέβεις νωρίτερα σε μοκάρισμα στο σπίτι!!.. χεχε ;) :P

Giggs έγραψε: Απλα φανταστικο φιλε.μου!

Έτσι αδερφέ μου! :cheer: :P

Give me beer or give me death..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.442 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ